LOGOPEDĖ VIRGINIJA PATARIA

Knygos yra mokytojai, kurie moko be lazdų ir rykščių, be riksmo ir pykčio, be dovanų ir pinigų. Kada tik ateitum – nemiega, ko tik paklaustum – neslepia, jei suklysi – nemurma, jei nežinosi – nesišaipo. O, knygos, jūs vienintelės esate dosnios ir laisvos, jūs duodate visiems prašantiems ir išlaisvinate visus ištikimai jums tarnaujančius.
Rychard deBury
Kaip paskatinti vaikus skaityti.
Ar galima įtikinti vaiką skaityti? Ar verta gaišti laiką pokalbiams apie skaitymo naudą? Ką daryti tėveliams, kurie norėtų paskatinti savo vaikus domėtis knyga ir su malonumu (ne prievarta) skaityti.
Siūlau keletą patarimų, kaip pasiekti norimą rezultatą.
- Gerai pažinkite savo vaiką, jo galimybes ir pomėgius. Tiksliai žinodami, kas domina – gal kelionės, baletas, žvaigždės, gyvūnai ir pan. nupirkite knygų, žurnalų, kitokios skaitomos informacijos tomis temomis ir duokite vaikui perskaityti.
- Būkite pavyzdžiu savo vaikams. Skaitykite nuolat patys, papasakokite savo vaikui ką sužinojote arba tiesiog pasidalinkite įžvalgomis apie savo skaitinį.
- Prieš planuodami keliones, išvykas paprašykite savo vaiko pasidomėti apie šalį ar vietą, į kurią vyksite, maršrutą, kitus kelionės ypatumus.
- Skatinkite ir prašykite vaikus skaityti jaunesniems šeimos nariams.
- Dirbdami drauge su vaiku paprašykite perskaityti instrukcijas, receptus, patarimus ir pan., kaip geriau atlikti vienus ar kitus darbus.
- Skaitykite vaikams garsiai, skaitydami padalinkite tekstą dalimis, aptarkite turinį, nesuprantamus žodžius.
- Esant progoms, o ir be jų, dovanokite savo vaikams knygas, kurios juos domina.
- Skaitykite humoristinę literatūrą, anekdotus, humoreskas, komiksus. Pasijuokite drauge iš situacijų.
- Perskaitykite tas knygas, kurias skaito jūsų vaikas - galėsite diskutuoti ir aptarti.
- Prašykite, kad vaikai perskaitytų meniu, iškabas, nuorodas, įvairius skelbimus, informacinius pranešimus ir t.t.
- Sutarkite šeimoje dėl skaitymo valandėlių, pvz., 20 min kiekvieną dieną sutartu laiku skaito visa šeima.
SVARBIAUSIA. Atraskite laiko savo vaikams čia ir dabar. Padarykite viską, kad jūsų vaikai užaugtų laimingi ir išsilavinę žmonės.
Taip pat rekomenduoju perskaityti knygas, kuriose rasite dar daugiau patarimų ir būdų, kaip išmokyti vaiką pamėgti knygą: Džeisonas Bug „Gimęs skaityti: kaip užauginti knygų mėgėjus technologijų amžiuje ", Daniel Pennac „Kaip romanas".

Logopedė Virginija Duksienė